ΔΩΡΕΑΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ
“Ερχόμαστε κοντά μέσα από το παιχνίδι”
![🎈](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb/1/16/1f388.png)
Οι γονείς και όσοι ασχολούνται με το παιδί γενικότερα καλούνται να αλληλεπιδράσουν συχνά μέσα από το παιχνίδι μαζί τους. Πολλοί ενήλικες δυσκολεύονται να παίξουν ή συχνά ο τρόπος που ανταποκρίνονται δεν καλύπτει τα παιδιά. Ειδικά στη συνθήκη της πανδημίας, για πολλά παιδιά το παιχνίδι είναι ο κύριος τρόπος τους να επεξεργαστούν όσα πρωτόγνωρα και ματαιωτικά συμβαίνουν στη ζωή της.
![🎈](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb/1/16/1f388.png)
Το σεμινάριο αυτό μπορεί να ενισχύσει τους γονείς και τους επαγγελματίες με γνώση και εργαλεία στο πώς να αλληλεπιδρούν την ώρα του παιχνιδιού με το παιδί, ώστε να ενδυναμωθεί η μεταξύ τους σύνδεση, ενισχύοντας την αίσθηση ασφάλειας στο παιδί και παράλληλα να λειτουργήσει ανακουφιστικά και ενθαρρυντικά ως προς την αίσθηση εαυτού τους.
![👉](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f449.png)
6 συναντήσεις, κάθε Δευτέρα από τις 17.30-19.30, μέσω της πλατφόρμας zoom
Την ομάδα διευκολύνουν οι εθελόντριες της Κοινωνικής Υπηρεσίας της ΧΕΝΘ
![👩🏼💻](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tbc/1/16/1f469_1f3fc_200d_1f4bb.png)
Φιλιώ Κατσαρού, Εκ. Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, Ειδικός θεραπευτικού παιχνιδιού, Εκπαιδευμένη στο Filial Play
![👩🏼💻](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tbc/1/16/1f469_1f3fc_200d_1f4bb.png)
Μυρτώ-Ειρήνη Κυμπάρη, Αναπτυξιακή Ψυχολόγος, Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, Συνοδός Focusing
Περιορισμένος αριθμός ατόμων. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Δήλωση συμμετοχής έως 26/1
Κοινωνική Υπηρεσία ΧΕΝΘ, 9.00-15.00